Kresy nasze Kresy

Serwis informacyjny o kresach wschodnich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Menu serwisu Historia
Historia Kresów

Pożegnanie Ojczyzny

Od wczesnej wiosny w 1945r NKWD -ziści  nachodzili nasz dom. Mieszkaliśmy  w ten czas we Lwowie przy ul. Wernyhory 10. Zajmowaliśmy dwa pokoje takie może 4X5m.każdy.bez łazienki  i kuchni. Był to dom żydowski , mieszkańców Niemcy zapędzili  do getta na Zamarstynowie, nas  Polaków  przesiedlono  na ich miejsce.  W tym mieszkaniu było nas pięć osób dorosłych i pięcioro dzieci takich od oseska do dziesięciolatka. Osoby dorosłe-rodzice prawie co dzień byli wzywani na komisariat NKWD. Prześladowania te miały na celu wymuszenie na nas podpisania obywatelstwa ZSSR lub ochotniczego wyjazdu na Zachód, inaczej czeka nas zsyłka na Sybir. Większość ignorowała pogróżki , sporo jednak wyjeżdżało. Ludność  Bzowicy , wsi rodzinnej moich ciotek, babci, mojej mamy  została parę tygodni  wcześniej ewakuowana  na Ziemie Zachodnie. Nam udało się dotrwać do końca lipca 45r. Któregoś wieczora dwaj cywile ( NKWD) przynieśli do domu  karty ewakuacyjne dla wszystkich domowników, odmowa ich przyjęcia równała się z natychmiastową wywózką na Sybir. Termin opuszczenia Lwowa – to jedna doba.

 

Obrońcy Jazłowca

Co drugą noc, na zmianę z moim ojcem, brałem karabin na plecy i chodziłem na placówkę. Razem z innymi Polakami trzymaliśmy wartę, chroniąc się w ten sposób przed napadem band ukraińskich - wspomina Apolinary Kuliczkowski, Kresowiak z Jazłowca, dziś mieszkaniec Wrocławia.

 

Kalendarz Pamięci Kresowej: Wrzesień

Od lipca do września 1943 roku we wsi Michałówka pow. Łuck upowcy zamordowali 6 Polaków, którzy przybyli do swoich gospodarstw po żywność.

Na przełomie sierpnia i września 1943 roku: We wsi Zaliśce pow. Łuck  upowcy uprowadzili z domu 6 osób z rodziny Malinowskich, w tym matkę z 2 synami i jej rodzicami i zamordowali poza wsią. We wsi Zarudeczko pow. Zbaraż Ukraińcy zamordowali 20 Polaków.

1 września

-  1939 roku agresja Niemiec na Polskę. We wsi Smerdyń pow. Łuck miejscowi Ukraińcy zamordowali bestialsko nauczyciela polskiego Józefa Gąsiorowskiego lat 30, jego brata Stanisława lat 15 oraz Ukraińca, który u nich gościł.

 

Kresowe uzdrowiska w ramach festiwalu "Otwarte Ogrody Sadyba 2015"

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto-Ogród Sadyba i Dom Spotkań z Historią w Warszawie zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego w ramach festiwalu "Otwarte Ogrody Sadyba 2015" Łyk Naftusi.

 

KALENDARZ PAMIĘCI KRESOWEJ: PAŹDZIERNIK

1 października

-  1939 roku w gajówce we wsi Szack pow. Luboml Ukraińcy zamordowali Polaka o nazwisku Sidorczuk, gajowego.

-  1943 roku: We wsi Babin pow. Równe Ukraińcy zamordowali 58-letnią Polkę, wdowę. We wsi Dąbrowa pow. Hrubieszów upowcy zamordowali 15 Polaków. W majątku Hołownica pow. Równe zamordowali kilka rodzin polskich. We Lwowie policjanci ukraińscy zamordowali prof. dr med. Bolesława Jałowego. We wsi Mikuliczyn pow. Nadwórna banderowcy w nocy zamordowali 12 Polaków: 4 osoby na miejscu, natomiast 8 osób uprowadzili i ślad po nich zaginął. W leśniczówce Mikuliczyn pow. Nadwórna: „Nazywam się Małgorzata Greiner(t) (prawidłowo Greiner, t dopisano po wojnie?) i jestem synową Stefana Greiner, który pochodzi z Mikuliczyna/Nadwórna. Jego wujek Julian Greiner był gajowym i mieszkał wraz z żoną i dziećmi w leśniczówce w Mikuliczynie. 01.10.1943 roku UPA wymordowała bestialsko wszystkich:

 

ZAPOMNIANE KRESY. PIĘKNA KRAINA NAD DZISNĄ

Z olbrzymią przyjemnością stwierdzamy, że kresowianie coraz śmielej wyciągają ze swoich szuflad i pamięci wspomnienia o swoich małych ojczyznach. W tym miejscu oddajemy również wielki ukłon przed lokalnymi mediami, które podejmują tą niewygodną dla innych tematykę. Jednym z takich mediów jest; www.gazetalubuska.pl. To tam znaleźliśmy niżej prezentowany tekst.

 

„Opowieści z Kresów" Tomasza Kuby Kozłowskiego Druskieniki - moja miłość!

Dom Spotkań z Historią zaprasza na 97. „Opowieści z Kresów" Tomasza Kuby Kozłowskiego Druskieniki - moja miłość!

17 czerwca 2015, środa, godz. 12.00 i 18.00, Warszawa, ul. Karowa 20

97. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski poświęci leżącym nad Niemnem Druskienikom, które jako uzdrowisko zasłynęły w pierwszej połowie XIX wieku. Latem ogniskowało się tu życie towarzyskie Litwy, przyjeżdżali kuracjusze z Królestwa Polskiego i Rosji, bywali ziemianie, arystokraci, znani twórcy i pisarze – Czeczot, Syrokomla, Moniuszko, Kraszewski, Orzeszkowa, Gloger.

 

Zbrodnia w biały dzień

„Ja Leon Czereda, zamieszkały w Grodźcu gm. Ozimek, urodzony w Jeziernej, oświadczam niniejszym, że byłem świadkiem rozstrzelania czterech policjantów, wśród których był komendant naszego posterunku w Jeziernej koło Tarnopola, Władysław Bitka. Było to dnia 19 września 1939 roku. W tym czasie miałem 20 lat. Zabójstwo miało miejsce w Jeziernej powiat Zborów. Żołnierze rosyjscy przyprowadzili tych czterech  policjantów do kamieniołomów, które znajdowały się blisko mojego domu. Pan Bitka ukląkł i modlił się, zmotoryzowane, a prosił o darowanie mu życia, mówił , że ma czworo dzieci, ale żołnierz strzelił mu w głowę z bliska. Rewolwer trzymał nad samym uchem policjanta. Wiele osób się temu przyglądało, bo był to czas wkroczenia Rosjan na nasze ziemie. Przerażeni ludzie przyglądali się, nie rozumieli dlaczego zatrzymanych od razu rozstrzelali – bez sądu. Zwłoki leżały przez dwa dni. Potem Grabarz Fedko Gawor ich pogrzebał w tym kamieniołomie.”

 


Strona 1 z 17

Translate Google

Czytaj KSI

Statystyki

Odsłon : 1542961

Kto nas ogląda

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Reklama

Logowanie