Kresy nasze Kresy

Serwis informacyjny o kresach wschodnich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Menu serwisu Historia
Historia Kresów

Grobowiec schronieniem przed śmiercią

Znowu w Łanowcach. Dopiero w czasie żniw 1944 roku pojechaliśmy do naszego domu. Na początku było spokojnie. Pomagaliśmy dziadkowi. Ja często siedziałem na gruszy. Rodziła przepyszne ulęgałki. Nic nie wskazywało na to, że bandy UPA będą nadal groźne jak za czasów niemieckich. Ukraińcy jakby pochowali pazury. Byli cisi i zachowywali się poprawnie.

 

Moje Kresy – Stanisław Skrzypnik cz.2

Jest bardzo mroźny poranek, właściwie jeszcze noc, wokoło ciemno, sobota 10 lutego 1940 roku parę minut po godzinie 6,00. Ciszę nocną przerywa silny łomot i kopanie w drzwi chałupy. Momentalnie wszystkich domowników postawiło na równe nogi, ojciec pyta - kto tam ? Откройте дверь! Weszli do środka. NKWD - dzista w czapce ze szpicem na głowie i trzech Ukraińców, jeden obcy z karabinem na sznurku, dwóch z naszej wsi. Oddaj broń – pada rozkaz. Broni nie posiadam, wydusił z siebie ojciec. W imieniu sowieckiej włastii przesiedlamy was na drugą obłast. Posadzili ojca za stołem. Mnie i mamie kazali się pakować

 

Moje Kresy – Stanisław Skrzypnik cz.1

Duża, licząca ponad 450 gospodarstw wieś na Podolu - Burakówka, powiat zaleszczycki  w województwie tarnopolskim. Jest bardzo mroźny poranek, właściwie jeszcze noc, wokoło ciemno, sobota 10 lutego 1940 roku parę minut po godzinie 6,00. Ciszę nocną przerywa silny łomot i kopanie w drzwi chałupy. Momentalnie wszystkich domowników postawiło na równe nogi, ojciec pyta - kto tam ? Откройте дверь! Weszli do środka.

 

Wilno w latach 1914 - 1918 - 94. Opowieści z Kresów w Domu Spotkań z Historią

Wilno w latach 1914 - 1918. 18 marca 2015, środa, godz. 12.00 i 18.00, Warszawa, ul. Karowa 20

Marcowe spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski poświęci dziejom miasta Wilna w okresie I wojny światowej. Dramatyczne losy Wilna i jego mieszkańców w latach 1939 – 1945 niemal całkowicie wyparły pamięć o wydarzeniach sprzed stu lat. 

 

Antonina Tomaszewska – życie zesłańców polskich wśród Tunguzów

Antonina Tomaszewska urodziła się w Kulikowie, w powiecie żółkiewskim, województwie lwowskim. Jej rodzice – Katarzyna i Jan Bednarscy, utrzymywali się z pracy na roli. „Mama zawsze powtarzała tylko pole, pole i pole, od świtu do zmierzchu”. Podobnie, jak inne rodziny kresowe gospodarowali na niewielkim areale ziemi. Wśród zabudowań gospodarczych była stajnia i stodoła, w których trzymano sprzęt rolniczy oraz konie, krowy, świnie i drób. Bednarscy mieli dwójkę dzieci Antoninę i Józefa. Ich sąsiadami były rodziny: Czerwińskich, Wagnerów i Malinowskich. „Jak coś zbroiłam w domu, zaraz uciekałam do sąsiadów na koniec wsi. Tam mogłam się schronić przed gniewem rodziców”.

 

W Borszczowie- mieście herbu Wazów - cz.2

Znowu razem. Z chwilą przybycia mamy do miasta poczułem się znacznie lepiej. Byłem najedzony i zadbany. Wprawdzie miałem dodatkowe obowiązki, ale te były daleko lżejsze od poprzednich. Mama musiała żywić gromadkę dzieci. Potrzebne były pieniądze i żywność. Jajka oraz mięso z królików dostarczał dziadek. Ktoś może zapytać, dlaczego z królików? Po naszej ucieczce do miasta królików rozmnożyło się tak wiele, że dziadek dla własnej wygody wypuścił je na wolność, a wtedy było ich jeszcze więcej. Ogród był duży, stąd przestrzeń życiowa dla nich była sprzyjająca do rozrodu. Króliki były ogromne i tłuste. Wystarczyło je tylko złapać. Tej sztuki nauczył dziadek Reksa. Pies tylko łapał i przyduszał.

 

70.lecie ludobójstwa - kwiecień 1945

1 kwietnia 1945 roku na Okinawie wylądowały oddziały amerykańskie rozpoczynając ciężki bój o wyspę z Japończykami. Łącznie w szturmie udział wzięło z ich strony ponad 183 821 żołnierzy, czyli o ponad 75 tysięcy więcej niż podczas lądowania w Normandii.  5 kwietnia Związek Sowiecki wypowiedział Japonii układ o nieagresji wypełniając ustalenia z Jałty, ale do wojny nie przystąpił. 9 kwietnia wojska sowieckie zdobyły Królewiec, natomiast 13 kwietnia Wiedeń. W Birmie ofensywę kontynuowały wojska brytyjskie. 13 kwietnia w Waszyngtonie zmarł prezydent Roosevelt. 16 kwietnia ruszyła ofensywa wojsk sowieckich na Berlin. W skład 1 Frontu Białoruskiego wchodziła 1 armia WP licząca 78 556 żołnierzy, natomiast w skład 1 Frontu Ukraińskiego 2 Armia WP licząca 89 822 żołnierzy. Wojska sforsowały Odrę i Nysę Łużycką. 18 kwietnia poddały się oddziały niemieckie w Zagłębiu Ruhry. 21 kwietnia II Korpus gen. Andersa zajął Bolonię.  22 kwietnia rozpoczęły się walki o Berlin. 25 kwietnia 50 km na północ od Lipska spotkały się wojska amerykańskie i sowieckie.

 

70.rocznica ludobójstwa na Kresach: MARZEC 1945

W marcu 1945 roku trwała ofensywa Armii Czerwonej. która zdobywała kolejne miasta: 4 marca Koszalin, 5 marca Stargard Szczeciński,  6 marca Grudziądz i Słupsk, 12 marca Tczew. Od 4 marca trwała bitwa o Kołobrzeg, który zdobyła 1 Armia Wojska Polskiego 18 marca. Armia Czerwona 23 marca zdobyła Sopot, 26 marca Rybnik oraz Gdynię (razem z wojskiem polskim),  30 marca Gdańsk oraz 31 marca Racibórz. W wyniku nocnego nalotu z 9 na 10 marca bombowców amerykańskich na Tokio zginęło od 120 do 200 tysięcy Japończyków. 18 marca 1250 samolotów amerykańskich dokonało nalotu na Berlin. 21 marca wojska brytyjskie wyzwoliły Mandalay w Birmie, natomiast wojska alianckie sforsowały rzekę Ren.

 


Strona 1 z 15

Translate Google

Czytaj KSI

Statystyki

Odsłon : 1296587

Kto nas ogląda

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

Reklama

Logowanie